Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, na kterých je cesta k cíli kalibrována podle aktuální životní situace.Za běžných okolností je vhodné s finančním poradcem konzultovat aktuální životní a finanční situaci jednou až dvakrát za rok. Současná inflační doba je jedním z hlavních důvodů, proč se s poradcem setkat výrazně častěji, a to hned z několika důvodů. Hlavní roli přitom hraje vysoká inflace.

Podpojištění ohrožuje majetek

Ceny za poslední rok stouply o pětinu, a to se projevilo ve všech oblastech rodinných financí.

„Kvůli téměř 20% inflaci je velká část domácností podpojištěných. Pokud neaktualizují své pojistky, nejen že nebudou kryti na celou hodnotu majetku, ale především i při menší škodě dostanou od pojišťovny méně peněz,“ upozorňuje Karel Šulc, místopředseda představenstva finančně poradenské společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Vysoká inflace vede k podpojištění, tedy k situaci, kdy náklady na obnovu zničené věci přesahují částku, na kterou je věc pojištěná. Příkladem může být pojištění domácnosti. Pokud byla hodnota domácnosti před rokem řekněme 600 tisíc korun, po nárůstu cen o pětinu stoupla na 720 tisíc korun. Kdyby v této situaci došlo ke škodě 200 tisíc korun, klient by nedostal celou částku, ale jen nějakých 170 tisíc korun. Pojišťovny totiž při podpojištění krátí vyplácené pojistné plnění.

„Inflace se ale nedotkla negativně pouze pojištění majetku. Má devastující vliv i na další pojistnou ochranu – od pojištění odpovědnosti až po životní pojištění,“ varuje Karel Šulc.

REKLAMA

Vliv inflace na pojištění odpovědnosti je poměrně přímočarý. Pokud stoupnou nominální ceny, náhrada poškozené věci bude stát více než před inflací. Stačí se podívat na cenu zavařenin, z nichž je v obchodě vyskládaná efektní pyramida, a představit si neopatrné děcko, které ji srazí jak kuželky.

O zdraví jde především

U životního pojištění je souvislost s inflací méně patrná. Ale je stejně důležitá. Obě nejvýznamnější krytí – pojištění rizika smrti a pojištění rizika invalidity – mají pomoci pozůstalým či postiženému uhradit životní náklady. Jenže životní náklady vlivem inflace nominálně vzrostly. A tak je potřeba upravit i výši pojistných částek životního pojištění.

„S nastavením veškerých pojistek může pomoci zkušený finanční poradce, který má k dispozici moderní nástroje. S naší Švýcarskou rentou a technologiemi dokáže nastavit pojistné částky životního pojištění i pojištění invalidity tak, aby v případě nešťastné události skutečně pomohly, ale zároveň aby klient neplatil zbytečně moc,“ vysvětluje Karel Šulc.

Jak zachránit úspory

Vysoká inflace také ohlodává úspory. „Lidé vidí, jak se jim ztenčuje hodnota naspořených peněz, a začínají panikařit. Jsou proto otevřenější nejrůznějším rizikovým, a dokonce i podvodným, investicím,“ upozorňuje Karel Šulc a dodává: „Spolu s finančním poradcem se dokáží vyhnout všem nástrahám podvodníků. A i když standardní nástroje nejsou schopny bezpečně vydělat na 20% inflaci, dokáží splnit dlouhodobé cíle, aby klienti mohli žít život podle svých představ.“

Při investování je nejdůležitější nepanikařit a držet se dlouhodobého investičního plánu. Finanční poradce v této oblasti nepůsobí jen jako rádce, který doporučí vhodné investiční produkty, ale především jako mentor, který pomáhá klientům překonat nutkání v panice prodat, nebo naopak chopit se první pochybné investiční příležitosti. Finanční poradce pomáhá dodat do investičních rozhodnutí rozvahu.

Ke zlomu začíná docházet i na realitním trhu. Drahé hypotéky a několikaletý růst cen nemovitostí vyčerpaly poptávku, protože se pro většinu lidí stalo vlastní bydlení finančně nedostupné. Někteří lidé budou patrně nuceni nemovitosti prodávat. A jakmile začnou sazby klesat, vytvoří se opět příležitost jak pro koupi vlastního bydlení, tak i investičního bytu. Jak se tedy na příležitost nákupu bytu připravit?

„Neváhejte, zvedněte telefon a vytočte číslo svého finančního poradce. Ten zhodnotí vaše finanční možnosti a nalezne optimální způsob, jak nadcházející příležitosti využít,“ radí Karel Šulc.