Bankovní vklady obyvatel: Došlo už k překonání tří bilionů korun?

 V našem komentáři za duben jsme psali, že je jen otázkou času, kdy vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonají hranici tří bilionů korun. Bankovní statistiky České národní banky (ČNB) ukazují, že červenec překonal součet předchozích dvou měsíců s výraznou rezervou, neboť vklady meziměsíčně stouply o nečekaných 19,2 miliardy korun (na 2,991 bilionu korun).

To je daleko nad květnovým nárůstem o necelých šest miliard korun, natož pak červnovým nárůstem o 3,6 miliardy korun. K překonání tří bilionů tak možná již došlo, pouze na to nemáme statistické potvrzení od centrální banky. V červenci totiž k této metě zbývalo necelých devět miliard. Není třeba zdůrazňovat, že úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně.

Úvěry obyvatelstvu zejména díky neutuchajícímu zájmu o hypotéky rostou také, ale saldo mezi vklady a úvěry meziměsíčně stouplo o necelé tři miliardy korun na 1,133 bilionu korun. Živnostníci, evidovaní ve statistikách jako separátní kategorie, si začali o trochu více půjčovat. Ale po mnoha měsících dost výrazně, o 2,5 miliardy korun, poklesly jejich úložky, a mírně se tak snížilo i jejich dvacet let trvající kladné saldo mezi vklady a úvěry.

Jasným potvrzením konjunktury by byly výrazně rostoucí firemní úvěry na provozní účely a investice, a nižší hromadění hotovosti na účtech. Vklady však stouply o 7,261 miliardy korun, a k oživení o 10,576 miliardy došlo i v případě podnikových úvěrů.

Výsledné kladné podnikové saldo v červenci tak pokleslo o 3,3 miliardy na 115 miliard korun. Připomeňme jen, že samotná existence kladného salda, kdy firmy mají v bankách více prostředků uloženo víc, než si na úvěrech vzaly, je nový fenomén, který se poprvé za existenci novodobé ČR objevil loni v červenci.

Co dělá ekonomům velkou radost, je příznivý vývoj u nevýkonných úvěrů, byť se značnými rozdíly mezi jednotlivými obory. Podíl nevýkonných podnikových úvěrů dosahoval v červenci 4,2 procenta, což je hluboko pod devíti procenty z prosince 2010, a podstatně méně, než se před rokem touto dobou očekávalo.

V případě domácností platí totéž, ovšem na podstatně nižší hladině. V případě hypoték pak ty nevýkonné nepředstavují víc než 0,87 procenta, což je na dohled historických minim (0,8 %). Kvalita portfolií v Česku působících bank tak potvrdila, že patří nadále mezi nejlepší v Evropě.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)