Češi přicházejí na chuť investicím, i tak čtvrtina nechává úspory napospas inflaci

Zhruba dvě pětiny Čechů investují alespoň část svých výdělků, nejčastěji se přitom jedná o akcie. Ovšem nemalá část populace, konkrétně čtvrtina Čechů, nehledí na inflaci a své úspory nechává ležet ladem na běžných účtech či dokonce doma v hotovosti.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

V posledních měsících neměli Češi moc příležitostí k utrácení, mnohým tak z výplaty zůstaly i nějaké peníze navíc. Jak ukázal průzkum společnosti Generali Investments, pomalu ale jistě lidé přicházejí na chuť zhodnocování peněz investováním. Část svých výdělků v současnosti investují téměř dvě pětiny oslovených (38 procent) a dokonce zhruba každý šestý až sedmý investuje minimálně desetinu příjmů.

Investice prostřednictvím investičních fondů považuje za nejvhodnější způsob ukládání peněz desetina lidí.

Do čeho Češi investují

Do čeho Češi investují

Foto: Novinky

„Průzkum zároveň poukázal na zajímavý trend, a to je investování do kryptoměn. Uvedlo ho 13 procent mužů a 5,4 procenta žen, především mezi mladými lidmi. Potvrzuje to jak jejich investiční apetit, tak vůli zkoušet nové produkty, i za cenu vyššího rizika,“ doplnil Petr Mederly z Generali Investments CEE.Kam s volnými penězi? Investice do známek nabízejí zajímavé zhodnoceníFinance

Z průzkumu také vyplynulo, že ženy obecně jsou spíše konzervativnější investorky. Zatímco téměř čtvrtina mužů investuje do fondu s vysokou mírou rizika, u žen je to dvakrát méně. Ženy naopak více než dvakrát častěji než muži volí nízkou míru rizika, a to ve 35 procentech.

Chuť Čechů investovat pozitivně ovlivnila pandemie. Více než pětina z nich začala po koronavirové krizi investovat více než před ní, méně naopak investuje jen každý osmý.

Na běžných účtech i statisíce

Stále je však ještě dost Čechů, kteří se ke svým úsporám chovají více než macešsky, peníze mají uložené na běžných účtech či dokonce v hotovosti doma tzv. ve slamníku. V průzkumu se k hotovosti přiznal každý desátý oslovený, u lidí se základním vzděláním je to dokonce každý pátý. Každý sedmý pak považuje za nejlepší našetřené peníze ponechat na běžném účtu.Češi více spoří, i když jsou úroky nulovéFinance

„Data nám navíc ukazují, že se nejedná o malé částky. Více než pětina Čechů má v hotovosti nebo na běžném účtu přes 100 tisíc korun. Jejich úspory se jim tak nejen nezhodnocují, navíc jsou vystaveny inflaci a hodnotu reálně ztrácí. Například jen za minulý rok lidé takto hospodařící se svými úsporami mohli kvůli inflaci a nedostatečné finanční gramotnosti v úhrnu přijít až o 3,2 procenta prostředků (dle dat ČSÚ),“ doplnil Mederly.Lidé šetří, výdaje omezili tři ze čtyř ČechůFinance

Češi se v tomto směru liší od obyvatel zemí na západ od nás. Z dat Eurostatu vyplývá, že české domácnosti drží v hotovosti či na běžných účtech zhruba 45 procent finančního kapitálu. „Ovšem například v Německu je to 36 procent a v Nizozemí dokonce pouze 15 procent. V západní Evropě lidé na druhou stranu mnohem více využívají investiční nástroje,“ zmínil Mederly.